Bliv diplomingeniør i IT og Økonomi

For dig, der vil skabe IT-løsninger, som gør hverdagen bedre og nemmere.

Se film om uddannelsen

Fra teknologi til god forretning

På IT og Økonomi lærer du at designe ny IT-teknologi og at udvikle forretninger og virksomheder. Du kommer til at læse på både DTU og Copenhagen Business School.

Computere og spillekort

Sundhedsudstyr, betalingssystemer, datingapps, chatbots, kunstig intelligens. Du er omgivet af moderne teknologi, der løser komplekse samfundsudfordringer og forbedrer tilværelsen for mennesker.

Men gode IT-idéer kommer aldrig ud i verden, hvis de ikke også er en god forretning.

Læser du diplomingeniøruddannelsen IT og Økonomi, lærer du både at designe ny IT-teknologi og at udvikle forretninger og virksomheder. Derfor er IT og Økonomi uddannelsen for dig, der vil skabe løsninger, der virker i virkeligheden – både teknisk og økonomisk.

Uddannelsen er en kombination af IT og økonomi. Derfor foregår din studietid både på DTU og CBS, så du kan blive ekspert i begge dele. Inden for det teknologiske felt får du en grundig forståelse for IT, programmering og software.

Når det kommer til det forretningsmæssige, lærer du blandt andet om ledelse, økonomi, investering, finansiering og virksomhedsudvikling. Sammen klæder uddannelsens to dele dig på til at designe nye teknologiske og økonomisk bæredygtige løsninger.

Efter tre et halvt år er du færdiguddannet og kan træde ud på et arbejdsmarked, der venter på ingeniører som dig.

Hvad lærer du?

Vil du være en del af de nyeste IT-udviklinger, arbejde med moderne software og kunstig intelligens eller bygge virksomheder, der skaber forandring, skal du overveje at læse IT og Økonomi. Her får du både forståelse for teknologi og virksomhedsdrift – og vigtigst af alt, lærer du at kombinere din viden.

I løbet af studiet opbygger du en bred faglighed inden for IT. Du får en stor forståelse for softwareudvikling, og du dykker ned i softwaresystemernes databaser, processer og kodning. Du lærer at designe teknologi med fokus på brugervenlighed, grænseflade og funktionalitet.

Du bliver god til at modellere og programmere til computere og smartphones, og så lærer du, hvordan man tester IT-produkter, så de kan blive endnu bedre.

Samtidig får du en stor forståelse for at gøre løsningerne kommercielle. Du lærer om virksomheders drift og forretning – om økonomi, jura, organisation og ledelse,. Du bliver klogere på, hvordan man starter og udvikler en ny forretning. Du bliver god til projektledelse, og du får viden om erhvervsret. Du lærer om produktion, så du kan øge virksomheders produktivitet, effektivitet og bæredygtighed, og du lærer om salg og marketing, så du for alvor kan få nye IT-løsninger ud og gøre gavn for mennesker og for samfundet.

I en blanding af IT og økonomi gør studiet dig parat til at udvikle nye teknologiske produkter og gøre dem til gode forretninger.

Undervejs får du masser af muligheder for at specialisere dig inden for de emner, du finder allermest interessant, uanset om du er mest til ledelse, økonomi, IT og kunstig intelligens eller data.

IT og Økonomi - diplomingeniør

Niveaukrav

Matematik A
Fysik B eller Geovidenskab A
Engelsk B

Adgangskvotienter

Se kvotienter fra sidste optag

Studiepladser

40

Uddannelsessted

Copenhagen Business School (CBS), Lyngby Campus, Ballerup campus

Optagelesområdenr.

15160

Studiestart

August 2025
Læs mere om studiestart

Se film om diplomingeniøruddannelsen i IT og Økonomi
Hvordan er det at læse IT og Økonomi? Hør de studerende fortælle om uddannelsen.
Det fedeste ved min studieretning er kombinationen af forretningsforståelse og tekniske kompetencer som programmering, algoritmer og databaser.
Minahil Nawaz Khan 6. semester

Studiets opbygning

Diplomingeniøruddannelsen IT og Økonomi tager tre et halvt år.

Dit første år på uddannelsen klæder dig på, så du kommer godt fra start og i gang med at lære om erhvervsøkonomi og IT.

Du bliver klogere på programmering, databaser, testmetoder, matematik, erhvervsret, udvikling af IT-systemer og forretningsmuligheder inden for AI.

På andet studieår har du mere matematik, og så introduceres du for en række nye emner.

Du arbejder med projektledelse, datakommunikation, softwareprocesser og data.

Allerede på tredje semester kan du vælge dit første tilvalgskursus fra DTU’s eller CBS’s brede udvalg.

På fjerde semester laver du et større design-projekt kaldet CDIO-projektet. CDIO står for ’Conceive, Design, Implement, Operate’ og beskriver de faser, man som ingeniør går igennem, når man udvikler produkter og systemer.

Under forløbet arbejder du og din gruppe sammen om at løse en udfordring efter eget valg. Her bliver du klogere på, hvordan ingeniører arbejder i praksis med både teknologi og forretningsforståelse, og så får du mulighed for at anvende din viden på reel udfordring.

Tredje år er fyldt med frihed til selv at vælge, hvad du vil være klogere på.

Dit femte semester bruger du på flere tilvalgskurser, og mange griber chancen for at tage et semester i udlandet.

Derudover laver du et større innovationsprojekt kaldet Innovation Pilot. Under forløbet arbejder du sammen med studerende fra andre af DTU’s uddannelsesretninger, når I skaber jeres egen løsning på en konkret case stillet af en virksomhed.

På sjette semester er du i praktik i en virksomhed efter eget valg.

Du afslutter uddannelsen på syvende semester med dit diplomingeniørprojekt – som regel i samarbejde med en virksomhed.

Læs mere om diplomingeniøruddannelsens opbygning

Her kan du se, hvordan dit skema ser ud på de to første semestre på IT og Økonomi

Ugeskema, de første to semestre

1. semester

 
Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
8-12
 
62223
Erhvervsøkonomi 1
Campus Ballerup
 
02312
Indledende programmering
Campus Lyngby
 
12-13
Pause
Pause
Pause
Pause
Pause
13-17
02312
Indledende programmering
Campus Lyngby
62531
Udviklingsmetoder til IT-systemer
Campus Lyngby
02327
Indledende databaser og database programmering
Campus Lyngby
 
 
17-18
Pause
Pause
Pause
Pause
Pause
18-22
 
 
 
 
 

I januar følges 01911 Matematisk Analyse og Modellering 

2. semester

 
Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
8-12
Erhvervsret (CBS)
CBS, Frederiksberg
02324
Videregående programmering
Campus Lyngby
01922
Lineær Algebra og Modellering
Campus Ballerup
Erhvervsret (CBS)
CBS, Frederiksberg
02324
Videregående programmering
Campus Lyngby
12-13
Pause
Pause
Pause
Pause
Pause
13-17
Erhvervsret (CBS)
CBS, Frederiksberg
62174
Erhvervsøkonomi 2
Campus Ballerup
01922
Lineær Algebra og Modellering
Campus Ballerup
Erhvervsret (CBS)
CBS, Frederiksberg
62200
Forretningspotentialet i Generative Artificial Intelligence (GAI)
Campus Ballerup
17-18
Pause
Pause
Pause
Pause
Pause
18-22
 
 
 
 
 

Læs i udlandet

Udlandssemester

5. semester er dit udlandssemester, hvor du oplever en bid af verden og styrker din faglige profil.

Du kan gøre vejen dertil overskuelig ved at benytte en af DTU’s udvekslingsaftaler, som du finder på DTU Beyond Borders. Vil du vide mere om de forskellige muligheder for et semester i udlandet, kan du besøge DTU Study Abroad.

Er et udlandsophold ikke det helt rigtige for dig, kan du i stedet bruge tiden til at tage kurser på DTU, på et andet dansk universitet, eller du kan tage et EuroTeQ online kursus hos en af vores europæiske partnere.

Vær opmærksom på, at du har mulighed for at bytte rundt på dit udlandssemester og din praktik - tag en snak med din studieleder, hvis det er noget, du ønsker.

Merit for datamatikere

Er du uddannet datamatiker, kan du få merit for nogle af kurserne på IT og Økonomi – og dermed forkorte uddannelsen.

Vil du vide mere om den faste meritaftale for datamatikere, kan du kontakte Meritteamet i Afdelingen for Uddannelse og Studerende: merit@adm.dtu.dk.

Undervisning på IT og Økonomi

Diplomingeniøruddannelsen IT og Økonomi er særligt kendetegnet ved, at du følger kurser både på DTU og CBS. Det giver dig en tværfaglighed, hvor du lærer at kombinere teknisk dybde med økonomisk og organisatorisk indsigt. Her bliver du en del af et studie, hvor I ofte arbejder sammen om forskellige opgaver, og derfor lærer du hurtigt dine medstuderende at kende.

En typisk dag på uddannelsen består af forelæsning efterfulgt af gruppearbejde. Til forelæsningerne suger du viden til dig, og til gruppearbejdet samarbejder du med andre om at bruge teorien i praksis.

I løbet af din studietid arbejder du flere gange sammen med en gruppe på forskellige projekter. Det er din mulighed for at blive verdensmester i projektledelse og teamwork, og så er det her du for alvor kan se din viden blive til en konkret løsning.

Udover projekterne om selvvalgte emner kommer du helt tæt på virkeligheden, når du og dine medstuderende får besøg af gæsteforelæsere fra industrien i jeres undervisning.

Sådan lærer du, hvordan din viden kan føre til banebrydende løsninger og nye forretningseventyr.

Læs mere om undervisningen på diplomingeniøruddannelsen på DTU

Studieliv på IT og Økonomi

Livet som studerende på IT og Økonomi foregår på tre campusser: DTU Lyngby campus, DTU Ballerup campus og CBS på Frederiksberg i København.

Du bruger mest tid på DTU, hvor du er omgivet af muligheder – både fagligt og socialt.

På studiet lærer du hurtigt alle at kende, og der er aldrig langt til hjælp med matematikken eller til andre, der vil koble af fra studierne med for eksempel træning eller en biograftur.

Har du lyst til at arrangere faglige og sociale arrangementer for dig og dine medstuderende, kan du melde dig ind i studierådet. Din uddannelse deler studieråd med uddannelsesretningerne Computer Engineering og Softwareteknologi, så det er en oplagt chance for dig, der vil lære studerende fra andre retninger af kende.

Overalt på DTU finder du forskellige tilbud. Du kan gå til sport- og fritidsaktiviteter og kaste dig ud i alt fra sejlads og yoga til klatring eller kor. Du kan engagere dig i studenterpolitik som en del af studenterforeningen Polyteknisk Forening. Du kan være med til at skabe en god studiestart for nye studerende, eller du kan gå til alverdens hyggelige og traditionsrige fester og events.

Vælger du DTU, kan du se frem til et studieliv fyldt med fællesskaber.

Læs mere om studielivet på DTU

Hvad kan du blive?

Med diplomingeniøruddannelsen IT og Økonomi er du godt på vej til et udfordrende, sjovt og spændende arbejdsliv.

Uddannelsen klæder dig på til at fungere som brobygger mellem udviklere og beslutningstagere; en rolle, der bliver mere og mere efterspurgt i både private og offentlige organisationer – også i udlandet. Derfor er det i høj grad op til dig, hvordan du vil forme din fremtid.

Vil du optimere, hvordan sundhedsbehandlinger produceres eller kommer ud til køberne, kan du arbejde med projektledelse i pharma-industrien og arbejde for virksomheder som Novo Nordisk eller Lundbeck.

Er du mere til at designe brugerflader i de nyeste IT-produkter, kan du søge job i højteknologiske IT-virksomheder – og elsker du spændingsfeltet mellem kommunikation og teknologi, kan du blive projektleder.

Har du forkærlighed for at hjælpe andre med deres IT-udfordringer, kan du blive konsulent i for eksempel IBM eller Accenture.

Vil du gøre livet lettere for borgerne, kan du udvikle IT-systemer i det offentlige, og vil du være med fra starten af en ny AI-robot eller app, kan du få job i en startup – eller du kan starte din egen.

Uanset om du mest til ledelse, økonomi, udvikling, dataanalyse eller brugerdesign, venter et arbejdsmarked, der mangler diplomingeniører, og som har brug for dine evner til at finde konkrete løsninger på virkelighedens problemer.

Med en uddannelse fra DTU venter en verden af jobmuligheder, hvor du kan gøre en forskel.

En diplomingeniøruddannelse fra DTU er en selvstændig, afsluttet uddannelse.

Du har mulighed for at læse videre på kandidatuddannelsen og blive civilingeniør (cand.polyt.), men det kræver, at du opfylder de faglige forudsætninger, der er nødvendige for at blive optaget på den kandidatretning, du gerne vil læse.

Derfor kan det være nødvendigt, at du tager kurser gennem supplering, efter at du har afsluttet din diplomingeniøruddannelse.

Læs mere om kandidatuddannelsen på DTU